20 Ocak Çarşamba 2021

Türkiye’nin koronavirüs günlüğü | Vaka sayısı 144 bin 749’a, ölüm sayısı 4 bin 7’ye yükseldi

Koronavirüs salgınıyla ilgili günlük gelişmeler tek haberde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre son 24 saatte (13 Mayıs 2020) 33 bin 322 test yapıldı, 1704 yeni vaka tespit edildirken 53 kişi daha yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 143 bin 114’e, yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 952’ye yükseldi. Toplamda iyileşen hasta sayısı ise 100 bin kişiyi aştı.

Gelişmeleri aktarıyoruz…


Saat 19.38 | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni koronavirüs verilerini açıkladı
 
Son 24 saatte 34 bin 821 test yapıldı, 1635 yeni vaka tespit edilirken 55 kişi daha yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 144 bin 749’a, yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 7’ye yükseldi. Toplamda iyileşen hasta sayısı ise 104 bin 30 oldu.

Saat 18.52 | Koronavirüs salgını nedeniyle değişiklik yapılan sınavların başvuru ve sonuç açıklama tarihleri ÖSYM tarafından güncellendi

  • Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eylül ayındaki oturumları için başvurular, 30 Haziran-13 Temmuz’da alınacak. 9 Ağustos’ta yapılacak Dikey Geçiş Sınavı için 9 Haziran-17 Haziran’da başvurular yapılacak.
  • Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları (2020-MSÜ) 7 Temmuz’da; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 28 Temmuz’da, eylül ayındaki KPSS sonuçları ise 22 Ekim’de açıklanacak.
  • 27-28 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) kılavuzu, sınav tarihleri YÖK kararlarıyla güncellenerek yayımlandı. YKS 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacağı için bazı e-YDS tarihleri de değişti.
  • 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan e-YDS 2020/4 (Farsça) Sınavı ile e-YDS 2020/5 (İspanyolca/İtalyanca) Sınavı, 11-12 Temmuz 2020 tarihlerinde; 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan e-YDS 2020/6 (Yunanca/Bulgarca)  Sınavı ile e-YDS 2020/7 (Almanca/Fransızca) Sınavının 18-19 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılmasına karar verildi.

Saat 18.00 | Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per: “Üfürükçüden değil ancak, vatandaşlarımız bir cenazeden sonra toplu mevlide katılıyor. Burada çok sayıda vatandaşlarımıza koronavirüs bulaşmış” 

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, ‘Kadın okuyup-üfleyip virüs yaymış’ başlıklı yazısında, Kayseri’de virüs taşıyıcısı olan ‘üfürükçü’ bir kadının, insanları okuyup üfleyerek mahallede salgına yol açtığını aktarmıştı.  Konuyla ilgili Sözcü’den Müslüm Evci’ye açıklamalarda bulunan Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, virüsün ‘üfürükçü’ nedeniyle değil, çok sayıda vatandaşın mevlite katılmasının ardından yayıldığını belirtti.

Per konuyla ilgili şunları söyledi: 

“Kayseri’deki bir beldemizde ilk duyumlarımıza göre bir üfürükçüye giden vatandaşlarımızın koronavirüse yakalandığı yönündeydi. Ama daha sonra araştırmalarımız neticesinde gerçek başka çıktı ve paylaşımımızı kaldırdık. Belde de virüsün çıkış noktası bir belediye otobüs şoföründen kaynaklı. Üfürükçüden değil ancak, vatandaşlarımız bir cenazeden sonra toplu mevlide katılıyor. Burada çok sayıda vatandaşlarımıza korona bulaşmış. Şu an beldede bir mahalle ve daire karantinada.”


Saat 17.47 | İstanbul ve İzmir’in ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi de “askıda fatura” kampanyası başlattı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalmak zorunda olan veya işini kaybeden vatandaşlarla dayanışmak amacıyla “Askıda fatura” uygulaması başlattı. Belediye Başkanı Muhittin Böcek, askıya çıkan ilk 100 faturayı kendisinin ödeyeceğini söyledi. Uygulamanın sadece Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) faturalarında geçerli olacağını belirten Böcek, belediye tarafından yapılacak sosyal incelemenin ardından uygun görülen başvurulara ait faturaların internet sitesindeki ilgili bölüme yükleneceğini belirtildi.

Askıya çıkan ilk 100 faturayı kendisinin ödeyeceğini aktaran Böcek, “İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyemizin başlattığı bu uygulama örnek oldu ve biz de başlattık. Askıda fatura uygulaması başlatarak aylık faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım etmek isteyen yardımsever vatandaşlarımız Antalya Büyükşehir Belediyemizin internet sitesi üzerinden askıya alınan faturalara ulaşarak ödeme yapabilir” dedi.

Şehirde yeni korona virüsü vakası görülmediği şeklindeki açıklamaların ardından büyük kalabalıklar halinde sokağa çıkılırken, yerel basın muhtemel tehlikelere işaret eden haberler yayınladı.

Yeren Dönem gazetesinin haberine göre; Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, “Böyle gidersek vaka sayısı artar ve tekrar karantina kararı alınır. Bu kez alınan karantina kararı öncekinden daha ağır olur” dedi. Enginyurt, Ordu Yeni Dönem gazetesinden Soner Özdemir’e yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız maalesef maskeyi stil olarak kullanıyor. Kimisi evde yaptığı maskeyi kullanıyor, kimisi maskeyi çenesine takıyor. Maske ağız ve burunu kapatmalı ve cerrahi maske olmalıdır” diye konuştu.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, dün yaptığı açıklamada kentte korona virüsü vakası bulunmadığını duyurmuştu.


Saat 17.23 | İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, İstanbul’da 30 eczacı ve 40 eczane çalışanının koronavirüse yakalandığını açıkladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı günlerde, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nde konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, İstanbul’da 70 eczacı ve çalışanın koronavirüse yakalandığını, Türkiye genelinde ise 6 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Türkiye genelinde virüse yakalanan eczacılar olduğunu belirten Sarıalioğlu, “Bize bize bildirilen vakaları biliyoruz. İstanbul için 30 eczacı, 40 eczane çalışanının korona pozitif bilgileri iletildi. Şu anda aralarında hayati tehlikesi olan yok. Bir kısmı evlerinde karantina altında. Türkiye genelinde ise 5 meslektaşımız, 1 eczane çalışanı hayatını kaybetti” dedi.

Beyoğlu’nda eczane sahibi İhsan Giray ve çalışanı Ekrem Özdemir´in koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği iddialarına yanıt veren İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, “İlk günlerde çok kaotik bir ortam vardı. Hayatını kaybeden ilk meslektaşımızın yaşı da bayağı ileriydi, kronik hastalıkları vardı. Biz de ölüm sebebini bilemedik. Aile de sessizliğini korudu. Daha sonraki süreçte koronadan vefat ettiği ortaya çıktı. Eczane şu anda kapalı. İlerleyen günlerde varisleri eczanenin açılıp, açılmayacağına karar verecek” ifadelerinde bulundu.


Saat 16.30 | Maske takmak 12 ilde zorunlu hale getirildi

“Kontrollü Sosyal Hayat” sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM’ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Rize, Karabük ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı. Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralına da dikkati çeken kurullar, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemi üzerinde durdu.


Saat 15.30 | Kasımpaşa Spor’da iki futbolcunun  koronavirüs testi pozitif çıktı

Süper Lig ekiplerinden Kasımpaşa’da tüm futbolcular, teknik heyet ve tesis çalışanlarına yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi sonucunda, 2 futbolcuda pozitif vakaya rastlandı.

Testi pozitif sonuçlanan futbolcuların takip ve tedavi sürecine, ilgili prosedürler doğrultusunda başlandı.


Saat 14:44 | BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı

BJK futbol takımı ve teknik ekibinden sekiz kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin de koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.

“Bilim Kurulu’nun onayı olmadan bu ortamda futbol oynanmaz”

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Candaş Tolga Işık’a yaptığı açıklamada, “Tüm kurallara dikkat etmeme, tedbirleri almama rağmen oldu bu. İnsan sağlığından daha önemli bir şey yok. Yönetim olarak başından beri aynı noktadayız. Bilim Kurulu’nun onayı olmadan bu ortamda futbol oynanmaz” ifadelerini kullandı.


Saat 13:19 | BJK’de sekiz kişide koronavirüs testi pozitif çıktı

Beşiktaş Jimnastik Kulubü’nün (BJK) futbol takımı kadrosu ve teknik ekipte sekiz kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.

 

https://twitter.com/Besiktas/status/1260873541718851585

Saat 11.18 | Spor yazarı İlhan Erk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Daha önce Tercüman ve Güneş gazetelerinde çalışan Erk için Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir,  “Lise 1’de basın sektörüne Tercüman gazetesine ofisboy olarak girdiğimde tanımıştım İlhan Erk abimizi. Yıllarca Tercüman Ve Güneş gazetesinde birlikte çalıştık. Pamuk kalbiyle kimseyi kırmaz, incitmezdi, sorunlarını hep içine atardı. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesi olan İlhan abimiz, korona virüsten hayatını kaybeden ilk Türk gazeteci oldu. Korona virusü nedeniyle tören bile yapamıyoruz. Acımız sonsuz. İlhan Erk bugün (14 Mayıs 2020) sabah özel bir ekip tarafından Kabasakal mezarlığında toprağa verilecek. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.” mesajını paylaştı.


Saat 10.20 | 15 ilde bankalar pazartesi günü kapalı olacak

Türkiye Bankalar Birliği, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 18 Mayıs günü bankaların da açık olmayacağını açıkladı. 15 ilde uygulanacak kısıtlamada bankaları kullanmak isteyen müşteriler sadece çevrimiçi işlem yapabilecek.


Saat 10.10 | Kayseri’de bir kadın, virüsten koruyacağı iddiasıyla ‘okuyup-üfleyerek’ tüm mahalleye virüs yaymış

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, ‘Kadın okuyup-üfleyip virüs yaymış’ başlıklı yazısında, Kayseri’de virüs taşıyıcısı olan ‘üfürükçü’ bir kadının, insanları okuyup üfleyerek mahallede salgına yol açtığını aktardı.


Saat 10:05 | Erzurumspor’da 11 kişinin testi pozitif, futbolcular TFF’ye tepkili

Süper Lig’in başlatılma kararının ardından geçtiğimiz Cuma günü toplanan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da, dördü futbolcu 11 kişinin Corona virüsü testi pozitif çıktı. Bu kişiler hastaneye kaldırıldı, kulüp tesisleri karantinaya alındı. Ayrıca, toplam 83 testten 12’si de ‘sarı’ yani arada.

TFF’ye tepki var. Erzurumsporlu futbolcular, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlada durumun sorumlusunun TFF olduğunu ifade ettiler.


Saat 09:45 | Bayramda 4 günlük yasak gündemde

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önceki gün gerçekleştirilen MYK toplantısında bilgi veren kurmaylar, yapılan araştırmalarda vatandaşın bayramda sokağa çıkma yasağını desteklediğini belirtti.

Toplantıda 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanabileceğinin değerlendirildiği öğrenildi.

Bilim Kurulu’nun da sokağa çıkma yasağı konusunda tavsiyelerinin aynı yönde olduğu belirtiliyor.


Saat 8.30 | Adana’da tarım işçilerini taşıyan 14 kişilik minibüsten 35 kişi çıktı. Koronavirüs salgını ile birlikte alınan karara göre ise 7 kişinin binmesi gereken minibüsün şoförüne 44 bin 452 lira, araçta bulunan 35 yolcuya 789’ar lira para cezası kesildi.

İlgili Gönderiler

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist