Kategoriler: Aktüel

‘Serok Apo’ sloganı için mahkemeden emsal karar

Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi emsal teşkil eden bir karara imza attı. "Biji Serok Apo" ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi

Zorunlu askerlik yaptığı sırada sosyal medyada PKK lideri Abdullah Öcalan için “Serok Apo” paylaşımı gerekçe gösterilerek tutuklanan Atilla Sanka hakkında beraat kararı veren mahkeme, ifade özgürlüğünün “en çok müdahale ve sınırlamaya maruz kalan temel haklardan” olduğunu vurguladı.

Ahmet Kanbal’ın Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre, sosyal medya paylaşımları ile ilgili Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi emsal teşkil eden bir karara imza attı.

Sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile 3 Mayıs 2017 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan er Atilla Sanka’nın, “Örgüt propagandası yapma” iddiası ile yargılandığı davada mahkeme beraat kararı verdi. Mahkeme gerekçeli kararında ise, “Düşünce ve ifade özgürlüğü” vurgusu yaptı.

Olay, Manisa’nın Turgutlu ilçesi Urganlı Jandarma Karakol Komutanlığı’nda zorunlu askerlik görevini yapan Atilla Sanka’nın sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile üstleri tarafından ihbar edilmesi ile yaşandı. İhbar edilmesinin ardından Manisa Cumhuriyet Savcılığı tarafından Sanka hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan Sanka, sosyal medya paylaşımlarında PKK lideri Abdullah Öcalan’dan “Serok Apo” diye söz etmesi, “Kürdistan” ibareli paylaşımlarda bulunması, PKK ambleminin bulunduğu “Her bijî Kurdistan” paylaşımını yapması nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile 4 Mayıs 2017’de tutuklandı.

‘İfade özgürlüğü en çok müdahale ve sınırlamaya maruz kalan hak’

Sanka hakkında 8 Eylül’de görülen ilk duruşmada beraat kararı veren Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sanka’nın tahliyesine karar verdi. Beraat kararının ardından gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Anayasa’nın 26. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına Dair Sözleşme’nin 10. maddesi ile ifade özgürlüğünün teminat altına alındığına yer verdi. Mahkeme ayrıca ifade özgürlüğünü “Terörle mücadele kapsamında en çok müdahale ve sınırlamaya maruz kalan temel haklardan” diye tanımlayarak, “terörle mücadele” adı altında Uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerin ihmal edilemeyeceğini ifade etti.

İfade özgürlüğü için ders niteliğinde gerekçe

Gerekçeli kararında mahkeme şu ifadeleri kullandı:

“İfade özgürlüğü sadece memnuniyetle karşılanan zararsız veya önemsiz sayılan insanların kayıtsız kalabileceği bilgi ve fikirler için değil, aynı zamanda demokratik toplumu şekillendiren çoğulculuğun, hoşgörünün ve geniş fikirliliğin doğasında bulunan bir gereklilik olarak saldırgan, şok eden, rahatsızlık veren veya ayrılık yaratabilen fikirler içinde uygulanabilmelidir.

Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde; sanığın paylaşımlarının terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek övecek ya da teşvik edecek nitelikte olmadığı, eylemin Anayasamız, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’de öngörülen ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile Yargıtay’ın emsal kararlarıyla da desteklenen ifade hürriyetinin kullanılması kapsamında kaldığı anlaşılmakla, yasal unsurları oluşmayan terör örgütü propagandası yapma suçundan beraatine karar verildi.”

Yasalara aykırılık bir kez daha tescillendi

Avukat Nezahat Paşa, kararın bir kez daha emsal teşkil ettiğini belirtirken, nefret, cebir ve şiddet içermeyen her türlü sosyal medya paylaşımları nedeniyle yapılan operasyonlar ve tutuklamaların tamamının Anayasa ve Uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun bir kez daha mahkemece tescillendiğini söyledi.

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

İspanya Genelkurmay Başkanı sırası gelmeden aşı olduğu açığa çıkınca istifa etmek zorunda kaldı

Türkiye'de aşı sırası siyasal iktidara yakın olanlar tarafından delik deşik edilirken İspanya'da kimi devlet yetkililerinin…

23.01.2021 23:30

Rusya’da liberal muhalif figür Navalny’nin gözaltına alınmasını ve hükümeti protesto eylemleri büyüyor

Rusya'da liberal muhalif figür Aleksey Navalny'nin ülkeye dönüşü sonrası gözaltına alınmasının ardından ülke genelinde on…

23.01.2021 17:00

Avukatları, AİHM kararı üzerine Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için AYM’ye başvurdu

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, AİHM'in derhal tahliye kararı üzerine…

23.01.2021 15:51

Sınıf bilincine sahip kadın konfeksiyon işçileri, kadınların oy hakkı hareketini nasıl şekillendirdi (1/2) Meagan Day (*)

Amerikalı kadınlar neredeyse bir asır boyunca oy kullanma haklarının peşine düştü. Pek çok süfrajet, tüm…

23.01.2021 12:43

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sömestrla ilgili uyarılarda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların tatile girmesinin ardından geçtiğimiz bayramda yaşanan süreci…

23.01.2021 11:53

23 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

Sağlık Bakanlığı: 5,856 yeni "vaka" ve 723 yeni "hasta" tespit edildi, 144 kişi yaşamını yitirdi…

23.01.2021 10:15