Kategoriler: Aktüel

Polis tarafından zırhlı araçla ezilerek öldürülen 5 yaşındaki Efe Tektekin “asli kusurlu” bulundu

Sürücüsü olduğu zırhlı araçla 5 yaşındaki Efe Tektekin’i ezerek ölümüne neden olan polis memuru İ.A. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 ila 6 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Bilirkişi raporunda ise 5 yaşındaki Tektekin “asli”, polis “tali” kusurlu bulundu.

MA’nın haberine göre, Hazırlanan iddianamede küçük çocuğun  zırhlı araca çarptığı ileri sürdü. Tutuksuz sanık polis hakkında 2 ila 6 yıl arasında hapis istemiyle hazırlanan iddianame, sunulduğu Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Bilirkişi raporu: 5 yaşındaki Efe Tektekin asli kusurlu

Olayın “kaza” olarak değerlendirildiği iddianamede, Tektekin’in “genel beden travması, kafa kemik kırıkları, beyin kanaması, iç organ yaralanması ve büyük damar yaralanmasıyla iç ve dış kanama” sonucu hayatını kaybettiğine ilişkin otopsi raporuna yer verildi.
Trafik Kazası Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda ise, yaşamını yitiren küçük çocuk “kusurlu” bulundu. Raporda, Efe’nin ebeveynleri olmadan koşarak yolu karşıdan karşıya geçerken, yolu yeterince kontrol etmediği, aracın uzaklık ve hızını gözetmediği ve geçmekte olan araca ilk geçiş hakkı vermediği için kusurlu olduğu kanaatine yer verildi.
Bilirkişi raporunda, savcılık ifadesinde hızının düşük olduğuna ileri süren tutuksuz sanık polis memuru İ.A.ya ilişkin ise şunlar kaydedildi: “Sürücü İ. A. ise kaza mahallinin meskun mahal olması ve kavşağa yaklaştığı halde yavaşlamadığı, kavşak girişinde karşıdan karşıya geçmekte olan yayaya geçiş hakkı vermediği, aracın zırhlı olması nedeniyle hızını görüş hususunun gerektirdiği şartlara uydurmadığı, araç ve yaya trafiğine gerekli özen göstermediği, kazayı önleme adına herhangi bir fren tertibatına baş vurmadığı, sol şerit boş olduğu halde manevra yapmadığı, yaya çarpmadan önce yayayı görmeyecek kadar dalgın olduğu, özen ve dikkat yükümlülüğünü yerine getirmediği, dolayısıyla etkin dikkatli olarak araç kullanmadığından meydana gelen kazada kusurlu olduğu sonucuna varılmıştır.”

Avukat: Taksirle değil olası kastla öldürme

Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar, yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianameye ilişkin konuştu. Av. Çınar, sanık polis İ.A.’nın zırhlı araç kullanma ehliyetinin olup olmadığı, çevre kamera ve zırhlı araç kamera görüntüsünün olmadığı ve şikayetçinin şahitlerinin olup olmadığının sorulmadan davanın eksik bir şekilde açıldığını söyledi.
Yine sanık polisin görevi başında olup olmadığına dair bir bilginin şu ana kadar kendilerine verilmediğini paylaşan Çınar, “Zırhlı araç çarpması vakaları çok yaygın yaşanıyor. Hiçbirinde yeterli soruşturma yapılmıyor. Zırhlı araçları ehli olmayanlara kullandırtıyorlar. Meskun mahalde insan canına dikkat etmiyorlar. Çünkü sonuçta cezaevine girmeyeceklerini biliyorlar. Aslında ‘taksirle’ değil, ‘olası kastla öldürme’ trafik kazası olmuştur. Yani ‘ben giderim birisine çarptı çarptı, öldü öldü’ anlayışı var” dedi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Bağlar ilçesinde 6 Haziran 2018 günü Toplumsal Müdahale Aracı’nın (TOMA) çarptığı dedesi Mehmet Tekteki’nin (65) ölümünden 15 ay sonra aynı caddede yine zırhlı polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybeden 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’de karşıdan karşıya geçmeye çalışan Efe’ye sürücü olduğu zırhlı araçla çarparak ölüme sebep olan polis memuru İ.A. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan iddianame hazırlandı.

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

AKP İstanbul İl Başkanlığı’na getirilen Osman Nuri Kabaktepe’nin ilginç ifadeleri: “Kendimi fehmettiğim dünyaya gönderilişim arz mekanının…”

Geçtiğimiz Kasım ayında damat Berat Albayrak'ın görevden uzaklaştırılmasının ardından AKP'de bir tasfiyenin olduğu konuşulmuş ve…

01.03.2021 12:32

AKP’li Numan Kurtulmuş: “Çok önemli reformlar yaptık, vesayet düzenini kaldırdık, Kürtçe serbest kaldı”

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, partisinin gündeminde yer alan konularla ilgili olarak Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'ye konuştu.…

01.03.2021 11:39

Öğrenci evlerine “Fuhuş evi” diyen Ebubekir Sofuoğlu’nun 28 Şubat yalanı ortaya çıktı

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Siyasal İslamcıların 28 Şubat'tan yarattıkları mağduriyetin ve yalanların sonu gelmiyor. 28…

01.03.2021 11:20

Büyüme oranları açıklandı: Son çeyrekteki hedeflerin altında kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye 2020 yılının…

01.03.2021 10:51

HDP’li Caize Yarıcı, maruz kaldığı çıplak aramaya ilişkin suç duyurusunda bulundu

Aydın'da 14 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın, 17…

01.03.2021 10:38

Selahattin Demirtaş: “Barış ve birlikte yaşam dışında seçeneğimiz yok”

Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’ye “Barış”…

01.03.2021 10:11