Kategoriler: Politika

Pervin Buldan: Hiçbir sanatçı savaştan, insan ölümlerinden yana olmamalıdır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis grup toplantısında konuştu. Buldan, “Sanatçıların durması gereken yer ve nokta barıştır, barış olmalıdır. Hiçbir sanatçı savaştan, insan ölümlerinden yana olmamalıdır.” dedi.

‘Afrin’den rant elde etmenin yollarını arıyorlar’

Türkiye’nin geleceği ve siyaseti açısından 5 Nisan 2015 tarihinin önemli bir kırılma olduğunu söyleyen Buldan, o tarihten bu yana Abdullah Öcalan’dan herhangi bir haber alınamadığını söyledi. Öcalan ile yaptıkları son görüşmeyi anlatan Buldan, “Bırakın gözlemci heyetin İmralı adasına gitmesini, ne yazık ki Dolmabahçe Mutabakatı bile hükümet, AKP iktidarı tarafından yok sayıldı, inkar edildi.” ifadesini kullandı. Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesinin, Öcalan’ın durumuna ilişkin raporunun 15 gün önce açıklandığını dile getiren Buldan, raporun açıklanmasının hükümet tarafından iki yıl boyunca bekletildiğini belirtti. Afrin operasyonuna değinen Buldan, şöyle konuştu:

“HDP olarak başından beri hep ifade ettik, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz; Afrin’e başlatılan bir işgal girişimidir. Afrin’de yaşayan insanlar, orada doğup büyüyenler kendi yaşadıkları toprakları, evleri terk etmek zorunda kalmışlardır. Oradan sürgün edilmişlerdir. İlçede, akşam başlatılan sokağa çıkma yasağıyla birlikte Afrinliler’in evleri talan ediliyor, yağmalanıyor. Bu da ÖSO güçleri tarafından gerçekleştiriliyor. Orada insanlar ölüyor, evlerini barklarını terk etmek zorunda kalıyor, ancak AKP hükümeti ve MHP yetkilileri, oradan rant elde etmenin, para kazanmanın yollarını aramaya çalışıyor.”

‘Sanatçıların durması gereken yer barış olmalıdır’

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda sanatçı ve sporcunun Afrin operasyonuna destek vermek için Suriye sınırına gittiğini anımsatan Buldan, “Sanatçıların durması gereken yer ve nokta barıştır, barış olmalıdır. Hiçbir sanatçı savaştan, insan ölümlerinden yana olmamalıdır. ‘Afrin’e gitmeyin Menbiç’e gidin’ diyen sanatçılar şunu çok iyi bilsin ki Afrin, Menbiç, Diyarbakır, Şırnak Kürtlerindir” dedi.

‘Askeri kamufulaj giyen iktidarın geleceği nokta tarihi çöp sepetidir’

Erdoğan’ın bu ziyaret sırasında askeri kamuflaj giydiğini hatırlatan Buldan, şöyle devam etti:

“En son askeri kamuflajı kim giymişti biliyor musunuz? Tansu Çiller giymişti. Şu anda Tansu Çiller yok. Tansu Çiller şu anda Amerika’da ve Türkiye siyaset tarihinde adı bile okunmuyor. Çünkü Kürtleri inkar, imha üzerinden yapılan politikalar hiçbir iktidara hiçbir şey kazandırmıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade etmek isteriz ki siz de artık son günlerinizi yaşıyorsunuz. Askeri kamuflaj giyen bir ülkenin iktidarında olan bir partinin geleceği nokta, tarihin çöp sepetidir. Bunu da size hatırlatmak isteriz.”

Buldan erken seçimin yapılacağını bildiklerini ileri sürerek, seçime hazır olduklarını ve seçimden korkmadıklarını söyleyerek, “Kamuoyuna ‘seçimler zamanında yapılacak’ deyip kapılar arkasında seçim tarihi bile belirliyorlar. AKP-MHP koalisyonu 2019’a kadar bekleyebilir mi? Hayır bekleyemez. Bu yılın sonbaharında bu ülkeyi bir seçim bekliyor” dedi.

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

Rusya’da liberal muhalif figür Navalny’nin gözaltına alınmasını ve hükümeti protesto eylemleri büyüyor

Rusya'da liberal muhalif figür Aleksey Navalny'nin ülkeye dönüşü sonrası gözaltına alınmasının ardından ülke genelinde on…

23.01.2021 17:00

Avukatları, AİHM kararı üzerine Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için AYM’ye başvurdu

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, AİHM'in derhal tahliye kararı üzerine…

23.01.2021 15:51

Sınıf bilincine sahip kadın konfeksiyon işçileri, kadınların oy hakkı hareketini nasıl şekillendirdi (1/2) Meagan Day (*)

Amerikalı kadınlar neredeyse bir asır boyunca oy kullanma haklarının peşine düştü. Pek çok süfrajet, tüm…

23.01.2021 12:43

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sömestrla ilgili uyarılarda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların tatile girmesinin ardından geçtiğimiz bayramda yaşanan süreci…

23.01.2021 11:53

23 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

Sağlık Bakanlığı: 5,856 yeni "vaka" ve 723 yeni "hasta" tespit edildi, 144 kişi yaşamını yitirdi…

23.01.2021 10:15

Kazdağları’nın ardından Kapadokya’da altın aranması için Kanadalı şirkete izin verildi

Kazdağları'nda siyanürle altın arayacak olan Alamos Gold'un ardından, şimdi de Kapadokya tehdit altında. Kanadalı Centerra…

23.01.2021 10:06