Kategoriler: Dünya

Manchester Üniversitesi öğrencilerinin yurt işgali kazanımla sonuçlandı: Fiyatlarda yüzde 5 teklifine karşı yüzde 30’luk indirim sağlandı!

İngiltere’de yurt kiralarında indirim talebiyle iki haftadır yurt işgali eylemi yapan Manchester Üniversitesi öğrencileri, yönetimin yüzde 5 teklifine karşı işgale devam ederek yüzde 30’luk indirimde anlaşma sağladı.

Pandemi koşullarında birçok ders çevrimiçi olarak yapılmasına rağmen üniversiteye çağrılan ve haftalık 140 sterlin istenen yurt kirasıyla 9 bin 400 sterlin öğrenim ücreti ödemek zorunda bırakılan öğrenciler, “9K for What?” (Ne için 9 bin sterlin?) sloganıyla kampanya yürüttü. Binlerce öğrenciyi etkileyen anlaşma, dönem bazında 12 milyon sterlinlik indirim sağlayarak ülkedeki öğrenci eylemleri içerisinde tarihi bir nitelik kazandı.

“Neoliberal saldırıları püskürtelim”

“Manchester Üniversitesi Kira Grevi” (UoM Rentstrike) adı altında örgütlenen öğrenciler verdikleri mücadelenin kazanımla sonuçlanması üzerine bir açıklama yayımladı. “Neoliberal üniversite politikalarını püskürtmeliyiz” vurgusunun öne çıktığı açıklamada, kâr odaklı eğitim sistemine karşı birlikte hareket etmenin önemine işaret edildi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Manchester Üniversitesi yönetimi, öğrencilerden zorla kiralar almak için konaklama tekellerini kullanarak yıllarca sömürdü. Üniversite öğrencileriyle düzgün bir şekilde ilişki kurmayı reddetti ve kendi küstahlığı nedeniyle kendi itibarına telafisi mümkün olmayan zararlar verdi. Bu zafer, dayanışma gücünün açgözlülüğün üstesinden gelebileceğinin kanıtı. Ancak kavgamız sona ermekten çok uzak. İkinci dönemde de benzer bir kazanım sağlamak için kira direnişimizi sürdüreceğiz.”

Mücadele sürecek

Diğer üniversitelerde de aynı taleplerin karşılanması için verilecek tüm mücadelelere destek olacaklarını belirterek, “Öğrenciler sömürüldüklerini anlıyorlar ve daha fazla radikalleşiyorlar. Baskıya devam edip bunu ulusal bir harekete çevirmeliyiz. Sadece kira eylemi için değil; bir bütün olarak neoliberal üniversite politikalarını geri püskürtmek için” ifadelerine yer verdi.

düzenlendi 28.11.2020 11:03 11:03

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

#YolculukÇeviri | Koronavirüs salgını döneminde mücadeleler: Avusturya’da yaşayan yatılı bakım işçileri – Cornelia Igas (*)

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Avusturya’da yatılı bakım görevlisi olarak çalışan 38 yaşındaki Romanyalı göçmen Cornelia…

16.01.2021 17:01

Pfizer: “Norveç’te Pfizer/BioNTech aşısını kullanan 23 kişinin ağır yan etkiler sonucu ölümü endişe verici değil”

Norveç'te Pfizer ve BioNTech ortaklığında koronavirüs aşısının vurulduğu ileri yaşta 23 kişinin şiddetli yan etkilere…

16.01.2021 15:10

Boğaziçi Üniversitesi’nde polis saldırısına uğrayan öğrencilere bir destek de yurtdışındaki akademisyenlerden

Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kayyum rektörün atanmasının ardından öğrencilerin yaptığı eyleme polis saldırmış,…

16.01.2021 11:50

16 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

Yeniçağ Ankara Temsilcisi'ni darp eden dört kişi serbest bırakıldı Yeniçağ Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nu darp…

16.01.2021 11:31

AKP’nin bitmek bilmez parti ziyaretlerinin bize anlattıkları

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Uzun süredir iktidarın tüm tepkilerine ve karşı duruşlarına rağmen ekonomik ve…

16.01.2021 11:06

AKP döneminde içi boşaltılan kurumlardan birisi olan TRT’ye yakından bakalım

Yıllar önce eski TRT çalışanı Özdemir İnce'nin dikkat çektiği TRT'deki dinselleşme bugün yerine içi boş…

16.01.2021 10:49