Kategoriler: Dünya

İngiltere’de üniversite öğrencileri kampüsleri işgal etti

Gazete Yolculuk Haber Merkezi

Neoliberal saldırılardan en fazla etkilenen ülkelerden birisi olan İngiltere’de iki gündür öğrencilerin kampüs işgali gündemde. Eğitimin piyasalaşmasına karşı etkili bir ses çıkartmak isteyen öğrenciler başlattıkları kira boykotunu kampüs işgaline çevirdiler.

Tribune’de yer alan habere göre, iki gündür Manchester Üniversitesi öğrencileri Fallowfield’daki Owens Park Tower’ı müşteri olarak görülmek istemedikleri için işgal ettiler. Öğrenci bölgesi olarak bilinen bina, Manchester kira greevinde yer alan öğrenciler tarafından işgal edildi.

Salgın ve piyasa öğrencileri öldürüyor

Salgın koşullarında üniversiteye geldiklerini belirten üniversite öğrencileri, ödedikleri yüklü miktardaki paraya rağmen üniversite yönetiminin yeterli önlemleri almadığını belirtirken, geçtiğimiz ay öğrenci yurdunun bir bölümünün sular altında kalmasının ardından öğrenciler bir salonda bir arada kalmaya zorlandı.

Bu durumun ardından birçok öğrenci koronavirüse yakalanırken, üniversite yönetimi gereken koşulları ve malzemeleri öğrencilere sağlamadı. Duruma ses çıkartanları okuldan atmakla, sınır dışı ettirmekle ve polis şiddetine uğramakla tehdit etti.

Üniversiteler karlılık peşinde koşan kurumlara dönüştü

Kira grevine ve kampüs işgaline katılan birçok öğrenci üniversite kampüsünün birçok alanının salgın bahanesiyle kapalı olduğunu ancak buna rağmen ücretlerin artarak kendilerinden alındığını ifade ediyor.

Hükümet tarafından üniversite öğrencilerine salgın döneminde sağlanan birçok imkanının üniversite yönetimi tarafından kabul edilmediği ve hatta hakkını isteyen öğrencilerin cezalandırıldığı iddia ediliyor.

Öğrenciler sağlık ihtiyaçlarını eşit şekilde gideremezken aynı zamanda salgın sürecinde üniversite yönetiminin kar elde edebilmek için yaptıklarını da eleştiriyor.

Buna göre, üniversite yönetimi salgın dönemi boyunca geçici sözleşmeyle çalışan birçok çalışanını işten çıkartırken, 600’e yakın akademik personeli de işten attı.

Öğrencilerin yüzde 74’ü kiraları ödeyemiyor

Sarah Cundy isimli Manshester Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi, yazdığı yazıda üniversite öğrencilerinin yüzde 74’nün üniversite tarafından istenen paraları ödeyemediğini, bu sebeple çalışmak istediklerini belirtirken, işgalin liderlerinden birisi olarak şu talepleri sıralıyor:

  • Üniversite yönetimi öğrencilerle görüşecek
  • En az %40 kira indirimi yapılacak
  • Yurtlarda kalan ama salgın nedeniyle yurt sözleşmelerini iptal etmek isteyen öğrencilerden ekstra ödemeler alınmayacak
  • Yurtlarda kalan öğrencilere destekler arttırılacak
  • Üniversite yönetimi, eğitim sendikalarını dinleyecek
  • İşgalci öğrenciler ve kira grevine katılan öğrencilere herhangi bir ceza verilmeyecek

 

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

İspanya Genelkurmay Başkanı sırası gelmeden aşı olduğu açığa çıkınca istifa etmek zorunda kaldı

Türkiye'de aşı sırası siyasal iktidara yakın olanlar tarafından delik deşik edilirken İspanya'da kimi devlet yetkililerinin…

23.01.2021 23:30

Rusya’da liberal muhalif figür Navalny’nin gözaltına alınmasını ve hükümeti protesto eylemleri büyüyor

Rusya'da liberal muhalif figür Aleksey Navalny'nin ülkeye dönüşü sonrası gözaltına alınmasının ardından ülke genelinde on…

23.01.2021 17:00

Avukatları, AİHM kararı üzerine Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için AYM’ye başvurdu

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, AİHM'in derhal tahliye kararı üzerine…

23.01.2021 15:51

Sınıf bilincine sahip kadın konfeksiyon işçileri, kadınların oy hakkı hareketini nasıl şekillendirdi (1/2) Meagan Day (*)

Amerikalı kadınlar neredeyse bir asır boyunca oy kullanma haklarının peşine düştü. Pek çok süfrajet, tüm…

23.01.2021 12:43

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sömestrla ilgili uyarılarda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların tatile girmesinin ardından geçtiğimiz bayramda yaşanan süreci…

23.01.2021 11:53

23 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

Sağlık Bakanlığı: 5,856 yeni "vaka" ve 723 yeni "hasta" tespit edildi, 144 kişi yaşamını yitirdi…

23.01.2021 10:15