Kategoriler: Dünya

Amazon işçileri, 15 ülkede “Kara Cuma” eylemi yaptı

En büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon yine işçilerinin eylemleriyle gündemde. Şirketin çalışanları, sendikal faaliyetlere katılma haklarına saygı duyulmasını ve çevreye karşı sorumlu davranılmasını isteyerek bir dizi koordineli grev ve eylem düzeniyor. İşçiler aynı zamanda dünyanın en zengin kişileri arasında gösterilen Amazon CEO’su Jeff Bezos’un vergi yasalarını atlatmayı bırakmasını, işçi hakları güvencesini taahhüt altına alması gerektiğini belirtiyor.

BirGün’den Özde Çelikbilek’in haberine göre; 39 Kuruluş tarafından imzalanan ve Amazon’a gönderilen ortak metinde işçiler, “Pandemi, Amazon’un kârını işçilerin, toplumun ve gezegenimizin önüne nasıl koyduğunu ortaya çıkardı. Amazon çok şey alıyor ve çok az geri veriyor” dedi.

Pandemide vurgun yaptı

#MakeAmazonPay (Amazon Ödeme Yap) olarak adlandırılan eylem günü, şirketin yılın en büyük satış etkinliklerinden biri olan ve depo çalışanlarının yaralanmalarının en yüksek olduğu Black Friday (Kara Cuma) ile aynı güne denk getirildi. Amazon işçileri için Black Friday, iş yükünün en yoğun olduğu sezonun başlangıcı anlamına geliyor.

Covid-19 salgını sırasında trilyon dolarlık bir şirket haline gelen Amazon sayesinde Jeff Bezos da tarihte 200 milyar dolarlık kişisel servet biriktiren ilk kişi oldu. Amazon işçileri, patron servetine servet katarken depo çalışanlarının salgın döneminde hayatlarını riske attıklarını belirterek adil bir ücret talep ettiklerinde işsiz bırakılma tehditleriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Bezos vergi kaçırıyor

Amazon işçileri eylemin bir diğer ayağında da iklim krizine dikkat çekiyor. İşçiler, “Amazon’un kurumsal imparatorluğu genişledikçe, dünyadaki tüm ülkelerin üçte ikisinden daha büyük olan karbon ayak izi de artıyor” diyor. Jeff Bezos’un kaçırdığı vergilere de dikkat çekilen açıklamada, şirketin genel merkezinin bulunduğu ABD’de sadece yüzde 1,2 vergi ödediği vurgulandı. İşçiler, vergi kaçıran şirketten haklarını elde edebilmesi için mücadelenin önemini hatırlattı.

15 ülkede ortak direniş

Amazon’un Brezilya, Meksika, ABD, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, Lüksemburg, İtalya, Polonya, Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Avustralya’daki tedarik zincirinde protesto eylemleri düzenlendi. Almanya’daki altı Amazon tesisinde 3 bin kadar işçi greve çıktı.

Bangladeş’te Amazon tarafından satılan kıyafetleri üreten konfeksiyon işçileri de eylem yaptı. İklim krizi odaklı Extinction Rebellion da dahil olmak üzere sendika üyeleri ve çevre grupları, şirketin Lüksemburg’daki Avrupa genel merkezinin önünde protesto gösterisi düzenledi.

Filipinler’de de, ‘insanlık dışı’ koşullarla karşı karşıya kalan sözleşmeli Amazon Ring çağrı merkezi çalışanları, sanal bir eylem gerçekleştirerek koşullarının değişmesini talep etti. Amazon’un Seattle ve Kuzey Virginia’daki merkezinde de işçiler çalışma koşullarına karşı eylemler düzenlendi.

“Sendika hakkına sahip çık”

Amazon işçileri yayımladıkları talep metninde çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sendikal faaliyetlere katılanlara işten atma tehdidinin son bulmasını, yöneticilerin evrensel işçi haklarını kabul etmesi, toplu sözleşme hakkının tanınması gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda, şirketin çevreye karşı sorumlu davranması ve ırkçı politikalardan uzaklaşarak eşitlikçi bir anlayışa sahip olması istendi.

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

#YolculukÇeviri | Koronavirüs salgını döneminde mücadeleler: Avusturya’da yaşayan yatılı bakım işçileri – Cornelia Igas (*)

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Avusturya’da yatılı bakım görevlisi olarak çalışan 38 yaşındaki Romanyalı göçmen Cornelia…

16.01.2021 17:01

Pfizer: “Norveç’te Pfizer/BioNTech aşısını kullanan 23 kişinin ağır yan etkiler sonucu ölümü endişe verici değil”

Norveç'te Pfizer ve BioNTech ortaklığında koronavirüs aşısının vurulduğu ileri yaşta 23 kişinin şiddetli yan etkilere…

16.01.2021 15:10

Boğaziçi Üniversitesi’nde polis saldırısına uğrayan öğrencilere bir destek de yurtdışındaki akademisyenlerden

Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kayyum rektörün atanmasının ardından öğrencilerin yaptığı eyleme polis saldırmış,…

16.01.2021 11:50

16 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

  ESP, SKM, SGDF, BEKSAV, Limter-İş, Kaldıraç ve ETHA'ya yönelik baskınlarda gözaltına alınanlar yarın İzmir…

16.01.2021 11:31

AKP’nin bitmek bilmez parti ziyaretlerinin bize anlattıkları

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Uzun süredir iktidarın tüm tepkilerine ve karşı duruşlarına rağmen ekonomik ve…

16.01.2021 11:06

AKP döneminde içi boşaltılan kurumlardan birisi olan TRT’ye yakından bakalım

Yıllar önce eski TRT çalışanı Özdemir İnce'nin dikkat çektiği TRT'deki dinselleşme bugün yerine içi boş…

16.01.2021 10:49