Kategoriler: Dünya

ABD ambargolarına rağmen Venezuela petrolü Çin’e ulaşıyor

Gazete Yolculuk Haber Merkezi

2019 yılında ABD desteğiyle Venezuela’da gerçekleşen darbenin ardından ABD başkanı Trump tarafından alınan ambargo kararları ile Venezuela’da Bolivarcı Birleşik Sosyalist Parti’nin sonu getirilmek istendi.

Ancak, ABD’nin ekonomik ve politik baskılarına rağmen Venezuela Çin ile olan ticaret ilişkilerini devam ettiriyor. Yaşanan darbe sürecinin ardından geçtiğimiz ağustos ayıyla beraber Çin’e gönderilen petrol tankerlerinde artış yaşanırken, son günlerde sevkiyatın boyutu arttı.

Telesur’un haberine göre, Venezuela devlet petrolleri şirketi olan PDVSA’nın verileri izlenerek sevkiyatlar hakkında bilgi edinildi.

İlk sevkiyat Ağustos’ta gerçekleşti

ABD tarafından uygulanan ambargolar özellikle Venezuela’nın en büyük gücü olan petrolü hedef alsa da içinden geçtiğimiz koronavirüs salgını döneminde Venezuela halkının gıda, ilaç ve tıbbı araç ithal etmesi imkansız hale gelirken, temel ihtiyaçların yokluğu dikkat çekiyor.

Venezuela, bu süreçte ise uzun süredir Çin ile geliştirdiği ekonomik ilişkileri İran’la da geliştirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza IRNA’ya verdiği röportajda “ABD emperyalizmine karşı özgür olmaya karar verdik” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yandan İran ile ikili anlaşmalar gerçekleştiren Venezuela diğer yandan da ABD ile rekabet halinde bulunan Çin ile petrol anlaşmaları gerçekleştirmeye devam ediyor.

303 milyar varillik petrol rezervi ile dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olan Venezuela Çin ile olan bu ilişkisini Sinovensa isimli ortak girişimle devam ettiriyor.

Venezuela devlet petrol şirketi olan PDVSA ve Çin petrol şirketi olan CNPC arasındaki anlaşmalar gereği ABD ambargolarına rağmen Kyoto isimli ilk tanker, geçtiğimiz ağustos ayında Çin’e doğru 1.8 milyon varille yüklü olarak yola çıktı.

İddialara göre Kyoto isimli gemi radarları kapalı bir şekilde Çin’in Dalian limanına sevkiyatı gerçekleştirdi.

Kasım ayında sevkiyatlar hız kazandı

PDVSA’nın ihracat verilerinden yola çıkılarak tahmin edilen sevkiyatlara göre, Petro China’ya ait iki büyük tanker gemisi bu ay içerisinde Venezuela’dan ham petrol alırken, geçtiğimiz perşembe günü de Warrior King isimli tanker gemisi Venezuela’dan aldığı petrolü Çin’in Bayuquan limanına boşalttı.

Yine PDVSA belgelerine göre, son günlerde 2 milyon varil petrol taşıma kapasiteli iki tanker gemisinin de hareket halinde olduğunu belirtiyor. Bu tankerlerden birisi olan Xingye perşembe günü Singapur’a ulaşmak için Venezuela’dan ayrılırken, Thousand Sunny isimli diğer tankerse henüz yola çıkmadı.

 

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

#YolculukÇeviri | Koronavirüs salgını döneminde mücadeleler: Avusturya’da yaşayan yatılı bakım işçileri – Cornelia Igas (*)

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Avusturya’da yatılı bakım görevlisi olarak çalışan 38 yaşındaki Romanyalı göçmen Cornelia…

16.01.2021 17:01

Pfizer: “Norveç’te Pfizer/BioNTech aşısını kullanan 23 kişinin ağır yan etkiler sonucu ölümü endişe verici değil”

Norveç'te Pfizer ve BioNTech ortaklığında koronavirüs aşısının vurulduğu ileri yaşta 23 kişinin şiddetli yan etkilere…

16.01.2021 15:10

Boğaziçi Üniversitesi’nde polis saldırısına uğrayan öğrencilere bir destek de yurtdışındaki akademisyenlerden

Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kayyum rektörün atanmasının ardından öğrencilerin yaptığı eyleme polis saldırmış,…

16.01.2021 11:50

16 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

  ESP, SKM, SGDF, BEKSAV, Limter-İş, Kaldıraç ve ETHA'ya yönelik baskınlarda gözaltına alınanlar yarın İzmir…

16.01.2021 11:31

AKP’nin bitmek bilmez parti ziyaretlerinin bize anlattıkları

Gazete Yolculuk Haber Merkezi Uzun süredir iktidarın tüm tepkilerine ve karşı duruşlarına rağmen ekonomik ve…

16.01.2021 11:06

AKP döneminde içi boşaltılan kurumlardan birisi olan TRT’ye yakından bakalım

Yıllar önce eski TRT çalışanı Özdemir İnce'nin dikkat çektiği TRT'deki dinselleşme bugün yerine içi boş…

16.01.2021 10:49