Kategoriler: Aktüel

23 Ocak Cumartesi | Günün haberleri

Sağlık Bakanlığı: 5,856 yeni “vaka” ve 723 yeni “hasta” tespit edildi, 144 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınına ilişkin son 24 saatin tartışmalı resmi verilerini paylaştı.

Buna göre 5,856 yeni “vaka” ve 723 yeni “hasta” tespit edilirken, 144 kişi de yaşamını yitirdi.

Böylelikle salgının başından bu yana, toplam “vaka” sayısı 2,424,328 olurken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 24,933 oldu.


AKP’de ‘yolsuzluğu örtme istifası’: AKP’li Nevşehir Belediye Başkanı’nın istifa ettiği ileri sürüldü

AKP’li Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın AKP Genel Merkezi’ne istifa dilekçesini verdiği iddia edildi.

Duvar’da yer alan habere göre, İYİP Nevşehir İl Başkanı Ömer Ay, Rasim Arı ile görüştüğünü ve kendisine istifa ettiğini doğruladığını söyledi.

Ay, Rasim Arı’ya AKP tarafından, önceki dönem belediye çalışanlarına yönelik başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında delillerin karatılması için baskı yapıldığını iddia etti.

“Biz zaten istifa gerekçesini biliyoruz” diyen Ay, “AK Parti yönetimi baştan beri Nevşehir Belediyesi’nin önceki yönetiminde bulunan kişilerin yolsuzluk soruşturmasında delillerin karartılmasını istiyordu. Rasim Arı da bu baskılara dayanamadı” iddiasında bulundu.


Akşener: Erdoğan’ı küçük ortağını takındığı medeniyet ve hukuktan uzak tutum konusunda uyarmaya çağırıyorum

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, YouTube kanalından yaptığı konuşmada “Erdoğan’ı, küçük ortağını, bu konularda takındığı, medeniyet ve hukuktan uzak tutumu konusunda, uyarmaya çağırıyorum” dedi.

Akşener’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde.

“Kendilerine yönelen en küçük sözlü saldırıya bile en üst perdeden cevap verirken, ülkenin siyasetçisi, gazetecisi, savcısı saldırıya uğrayıp, tehdit edilirken sessiz kalamazlar. Bu olmaz. Bir yandan hukukta reformdan söz edip, diğer yandan bu hukuksuzluklara sessiz kalmak olmaz. Hele ki, saldırganlara arka çıkanlara, bir çift söz edememek hiç olmaz. Bu vesileyle Sayın Erdoğan’ı, küçük ortağını, bu konularda takındığı, medeniyet ve hukuktan uzak tutumu konusunda, uyarmaya çağırıyorum.

Emeklilere nefes aldıracak adımları atmalı, tencereyi kaynatamayan anaların feryadına kulak vermeli, ülkesinden umudunu kesen gençlerimize moral olmalıdır. Eğer bunu yapamıyorsa da, ‘benden bu kadar’ demeyi bilmeli. Özetle ya bir yol bulmalı, ya da yoldan çekilmelidir. Biden yönetimi altında, ABD ile ilişkilerin nasıl olacağı da, iktidarın amigoluk seviyesinde takındığı, Trump destekçiliği nedeniyle, an itibariyle belirsiz durumda. Yeni dönemde, Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin, gelişmesini ve normalleşmesini umuyorum. Biz, gerekli gördüğümüz taktirde ülke savunmamız için her adımı atabilir, her masaya oturabiliriz. Türkiye’nin NATO’nun önemli bir parçası olması, Güvenlik açığı yaşama pahasına, tüm güvenlik mekanizmasını, tek bir yere bağlayacağı anlamına gelmez. S-400 meselesi, çözülemez bir mesele değildir. Yeter ki, Türkiye’yi itip kakan bir tavır sergilenmesin.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik perspektifini yeniden rayına oturtun, karşılıklı çıkarlar temelinde geliştirip, nihai hedefine ulaşması için gereken adımları atın. Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinin, ülkemiz için, bir çağdaşlaşma yolculuğu olduğunu dikkat alarak, demokrasi, hukuk, adalet ve özgürlükler alanlarında girdiğiniz, yanlış ve tehlikeli yoldan acilen dönün.”


Her şey daha fazla sömürü için: AKP yıllarının kan emicisi müteahhit kesimi, aşı için öncelik talebinde bulundu

Türkiye’de ekonomik krizin sacayaklarından olan ve kalkınmasız büyüme modelinin finans ile birlikte iki temel sektöründen biri olan inşaat sektörü, sömürüyü devam ettirebilmek için koronavirüs aşılama sürecinde öncelik talep etti.

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, aşı önceliği için Ticaret Bakanlığı ile görüştüklerini ve aşılama talep eden şirketlerin listesini sunduklarını belirtti.

Bloomberg HT’de konuşan Yenigün, sektörün aşı için öncelik talebinde bulunduğunu açıkladı. Taahhüt sektörünün pandemi nedeniyle toparlanma girişimlerinin devam ettiğini belirten Yenigün aşıda öncelik için Ticaret Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Sektörden her şirkete belli aşı kontenjanı imkanı verilmesi gerektiğini’ belirten Yenigün, “Pandemi tüm sektörlerdeki çalışma biçimlerini ağırlaştırmış olsa da biz sektör olarak bu konuda pandeminin getirdiği yavaşlamayı kabul etmiyoruz. Konuya ilişkin de hareket geçtik ve geçtiğimiz günlerde DEİK toplantısında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a talebimizi ilettik. Kendisine sektörün yüz yüze görüşmelerinin önemini aktardık ve aşıda ayrıcalık talep ettik. Sektörümüzün sık sık yurt dışına çıkıp büyümesi ve gelişmesi adına girişimleri olduğunu aktardık.

“Ardından da Ticaret Bakanlığı’na talebimizi ilettik. Her firmaya yönetici iş geliştiricisi ya da proje koordinatörü gibi birkaç kişilik kontenjan olmasını talep ettik. Şimdiye kadar 45 firma başvurmuş ancak arkasının da geleceğini düşünüyorum. Bize böyle bir kontenjan verirlerse hareket kabiliyetimiz gelişir. Biz talebimizi yaptık öncelik verip verilmemesini bakanlık belirleyecek” diye konuştu.


Kaçırılan sosyalist işçi Gökhan Güneş’in bulunması için eylem yapan ailesi ve yakınları gözaltına alındı

Üç gün önce çalıştığı inşaatın şantiyesi yakınında kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan ve kendisinden haber alınamayan sosyalist işçi Gökhan Güneş’in bulunması için İkitelli’de eylem yapan ailesi ve yakınları, polis saldırısıyla gözaltına alındı.

İkitelli Cemevi önünden 3 gündür arayışları yanıtsız bırakılan 9 kişi, Şehit Zeki Kaya Polis Merkezi’nde gözaltına alındı.

Polis, Gökhan Güneş’in bulunması için soruşturma açmadığı gibi, kaçırılma anının görüntülerini aileye ileten kişi hakkında soruşturma açmıştı.


Bilim Kurulu üyesi İlhan: Günlük bin ila iki bin vakalar görülürse kısıtlamaların biraz gevşetilmesi söz konusu olacaktır

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların durumuna ve gevşetilmesi olasılığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Öncelikli olarak belki hafta içi kısıtlamaların biraz ileri çekilebileceğini, hafta içi 00.00’a çekilebileceğini söyleyen İlhan,  dedi.

DHA’ya konuşan İlhan, “Hafta sonu kısıtlamaları başlangıçta kalkmayabilir, sonra hafta sonu kısıtlamaları akşam saatleri olabilir belki 00:00’a çekilebilir, belki hafta sonu bir gün kısıtlama söz konusu olur.

Vaka sayısı azalıyor, hasta sayısı azalıyor, aşılama başladı. Böyle umutlu bir ortam söz konusuyken biraz daha sabretmek, işler yolunda giderken işi bozmamak gerekiyor açıkçası. Belki binli rakamları görürsek, belli bölgelerde binli rakamlar daha çok olursa büyükşehirlerimizde, İstanbul, Ankara’da yoğunlaşırsa Türkiye genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesi söz konusu olacaktır.

Restoranların kafelerin ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı veriyor. Şu an net bir şey söyleyemesek de binli, 2 binli vaka sayılarını görmemiz daha doğru olacaktır” diye konuştu.


Metropoll anketi: Başkanlık sistemine olan destek yüzde 35’in bile altına düştü, AKP seçmeninin yüzde 22’si ve MHP seçmeninin yüzde 45’i de parlamenter sistem istiyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi veya halk arasında bilinen ismiyle “Başkanlık Sistemi’ne olan toplumsal destek gün geçtikçe azalıyor.

MeroPOLL’un Aralık 2020 araştırmasına göre başkanlık sistemine destek 2020’nin son ayında yüzde 35’in altına düştü.

Aralık ayında anket katılımcılarına “Sizce Türkiye başkanlık sisteminde kalmalı mıdır yoksa güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli midir?” sorusu sorulurken, yurttaşların yüzde 58’i güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapılması gerektiğini düşündüğünü ve buna karşılık yalnızca yüzde 34.5’lik kesim Türkiye’nin başkanlık sisteminde kalması gerektiği görüşünü bildirdi.

AKP seçmenin yüzde 22’sinin, MHP seçmeninin ise yüzde 45’inin güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olması da ankete dair bir başka dikkat çekici veri.


Kasım ayında Yargıtay’a atanan İrfan Fidan, hiçbir dosyaya bakmadan AYM üyeliğine atandı

Saat 11.40 | AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay’a atandıktan sonra hiçbir dosyaya bakmayan eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ı AYM üyeliğine atadı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’ndan üç aday arasında yapılan AYM üyeliği atamasında savcılık yaptığı dönemde MİT tırları, Osman Kavala, Gezi gibi dosyalara bakan İrfan Fidan AYM üyeliğine atandı.


AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermesinin ardından ne olacağı merak konusu

Saat 10.15 | Mit tırları davasında 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkında geçtiğimiz gün AYM ikinci kez hak ihlali kararı verdi.

AYM’nin verdiği ilk karara yetkisi olmamasına karşı “direnen” yerel mahkemenin ardından AYM ikinci kez hak ihlali kararı verdi. Deniz Zeyrek ise isim vermeden AKP’nin önemli isimlerinden biriyle konuştuğunu belirtirken, AKP’linin kendisine “Artık bu meselenin uzamaması gerek. Yerel mahkemenin direnmesi doğru olmaz. Bunlar aşılması gereken konular. Bu mesele artık Türkiye’nin ayak bağı olmamalı” dediğini aktardı.

düzenlendi 23.01.2021 21:29 21:29

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Gazete Yolculuk

Son Yayınlananlar

Zırhlı aracın çocukları ezmeye çalıştığı görüntüleri paylaşan HDP’ye soruşturma

Batman’da çocukları ezmeye çalışan zırhlı aracın görüntülerini paylaşan HDP İl Örgütü hakkında “Halkı kin ve…

04.03.2021 09:46

Melih Bulu “rektörlük” tabelası yerine “kayyumluk” yazan öğrencilere gözdağı vermek istedi

Boğaziçi'ne atanan kayyum rektör Melih Bulu'nun istifasını isteyen eylemler devam ediyor. "Rektörlük" tabelası üzerine yeniden…

04.03.2021 08:55

4 Mart Perşembe | Günün haberleri

İstanbul'da halk otobüsü şoförü, kadın yolcuya cinsel saldırıda bulundu! Saat 09.23| İstanbul'da otobüse binen bir…

04.03.2021 08:43

Önder Babat, katledildiği sokakta anıldı: Önder’in yarım bıraktırılan mücadelesini biz tamamlayacağız!

Gazete Yolculuk Haber Merkezi / Buse Söğütlü 3 Mart 2004'te çalışanı olduğu Devrimci Hareket dergisinden…

03.03.2021 19:01

Katledilen Tahir Elçi’nin duruşması 14 Temmuz’a ertelendi

28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetine ilişkin davanın 2’nci duruşması başladı…

03.03.2021 18:33

Gebze Kadın Hapishanesi’nde 9 tutuklu koronavirüse yakalandı

Gebze Kadın Hapishanesi'nde kalan 9 tutuklunun koronavirüse yakalandığı iddia edildi. MA'da yer alan habere göre,…

03.03.2021 18:02